Dahlior älskar näring och producerar fler och större blommor med rätt gödsel! För att få pampiga blommor hela säsongen vill dahlior utöver näring ha en hög mullhalt i jorden, alltså mycket organiskt material i jorden. Det bidrar till en biologiskt aktiv jord som bevarar fukt längre, ger mer syre till rötterna och dränerar jorden bättre. Det allra bästa gödslet för att skapa en näringsrik jord med hög mullhalt är välbrunnen häst- eller kogödsel.
Vid slutet av april är det snart dags att plantera ut dahlior man inte fördrivit. Så fort värmen kommit och jorden reder sig, alltså blivit varmare och torrare, så är det dags att börja kultivera jorden med grep, spade eller kultivator. Blanda samtidigt ner välbrunnen häst- eller kogödsel för att förbättra jorden och ge dahliorna en bra start med näring. Det är viktigt att gödseln är välbrunnen, annars är gödseln för stark och kan tillföra för mycket kväve. Det gör att dahliorna producerar fler gröna blad och färre blommor då kväve används av plantan för att producera blad istället för blommor. En välbrunnen gödsel har tillräckligt bundet kväve som avges långsammare och kan därför användas i större mängd för att förbättra jorden, utan att det bara blir blad och inga blommor. Är jorden i behov av att förbättras så går det bra att lägga på ca 5-10 cm gödsel, beroende på hur kompakt den är.
Är jorden redan kväverik fast du vill förbättra mullhalten är trädgårdskompost ett bra alternativ. Även den innehåller kväve, men oftast inte lika mycket som häst- eller kogödsel. Särskilt om det finns kvistar, flis eller löv i komposten, då de förbrukar kväve för att förmultna.
Har du däremot inte behov av att höja mullhalten men vill tillföra kväve så går det att använda en mindre mängd gödsel som har en högre andel kväve, som till exempel hönsgödsel, eller vattna med växtnäring. Annars lägger du bara på ett mindre lager häst- eller kogödsel om du har tillgång till det.
Det är stor fördel om man har tillgång till, eller känner någon som har tillgång till ett stall. Då brukar det vara billigt eller gratis att få hämta brunnen hästgödsel. Annars finns färdig kogödsel att köpa på påse hos handelsträdgårdar och större matkedjor.
Det är inte så vanligt, men pyralider är något som kan förekomma i gödsel och växtnäring, både i den man köper och från gårdar eller stall. Dessa ämnen förekommer när halm eller foder till djuren har för hög koncentration av pyralider i sig. Gödsel som har komposterats i 3 år efter konstaterat innehåll av pyralider har visat sig få en drastisk minskning av ämnena. (Källa FOR)
Såhär ser det ut nu i våra rabatter när vi gödslar med hästgödsel. Det var några år sedan vi förbättrade mullhalten, därför använder vi nu en större mängd för att förbättra jorden.
